15 fd0131 i7-1355/16/512/W11/SIL
SKU
A9FT6EA#ABV
- Stylish Natural Silver design, combining elegance with durability.
- 15.6-inch display delivers clear, vibrant visuals for work or entertainment.
- Powered by a Turbo Boost processor for smooth performance and multitasking.
Key Features
The HP 15-fd0131ne Notebook in Natural Silver offers a sleek, durable design and powerful performance. Featuring a 15.6-inch display, it delivers vibrant visuals and smooth multitasking for work, study, or entertainment on the go. A perfect balance of style and function.
| Sku Type | Physical |
|---|---|
| Model Name | HP 15-fd0131ne Notebook Natural Silver (A9FT6EA#ABV) |
| Model Year | 2024 |
| Product Category | Notebook |
| Product Type | simple |
| Sensors | Fingerprint reader |
| Standard Memory | 512GB |
| Are batteries required? | Yes |
| Average Standby Battery Life | 6.30 hours |
| Color | Natural silver |
| display size | 15.6" |
| Display Type | FHD |
| Audio | Dual speakers |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Ecolabels | ENERGY STAR |
| Power Source | 45 W Smart AC power adapter |
| Power Supply Required | Yes |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Wireless Network Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2x2), Bluetooth 5.3 wireless card |
| Processor Count | 10 |
| Warranty Type | 1 Year limited warranty (includes 1 year of parts and labor) |
| Width | 35.98 cm |
| Depth | 23.6 cm |
| Height | 1.86 cm |
| Product Dimension | 35.98 x 23.6 x 1.86 cm |
| SSD Capacity | 512GB |
| Flash Cache | 12MB |
| RAM Memory | 16GB |
| Optical Storage Device | No |
| Pre-installed Software | Windows 11 Home ExpressVPN (30 day free trial) LastPass Premium (30 day free trial) |
| Software Included | McAfee Online Protection 30-day trial 1-month Adobe free trial offer 1 month trial for new Microsoft 365 customers |
| Number of Boxes | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Model | Core i7-1255U |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.2GHz |
| External I/O Ports | 1 x USB Type-C (5Gbps signaling rate) 2 x USB Type-A (5Gbps signaling rate) 1 x AC smart pin 1 x HDMI 1.4b 1 x Headphone/microphone combo |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft grey keyboard with numeric keypad |
| Pointing Device | HP Imagepad |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Integrated | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |

