HP EliteBook 660 16 inch G11 Notebook Pike silver Aluminum (A37W0ET#A2N)
SKU
A37W0ET#A2N
- Powerful performance with Intel processor and ample RAM for multitasking
- High-resolution display for clear, vibrant visuals.
- Robust build quality suitable for business and professional environments.
Key Features
The HP EB660G11 is a business-grade laptop offering powerful performance, extensive connectivity, and excellent portability.
| Sku Type | Physical |
|---|---|
| Model Name | HP EliteBook 660 16 inch G11 Notebook Pike silver Aluminum (A37W0ET#A2N) |
| Product Category | Notebook |
| Product Type | simple |
| Standard Memory | 512GB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Pike Silver Aluminum |
| display size | 16" |
| Display Type | IPS |
| Audio | Dual stereo speakers with discrete amplifiers |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Ecolabels | TCO Certified |
| Power Source | 65 W USB Type-C adapter |
| Power Supply Required | Yes |
| Wireless Network Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Processor Count | 14 |
| Usage | Office |
| Warranty Type | 1 Year Limited Warranty |
| Width | 35.94 cm |
| Depth | 25.1 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Product Dimension | 35.94 x 25.1 x 1.7 cm |
| SSD Capacity | 512GB |
| Flash Cache | 18MB |
| Memory Slots | 2 x DDR5 SO-DIMM slots |
| RAM Memory | 16GB |
| Optical Storage Device | No |
| What Is In The Box | HP EB660G11 Laptop, AC adapter, Documentation |
| Security Management | Fingerprint sensor |
| Country of Manufacture | China |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Model | Intel Core Ultra 5 135H |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.2GHz |
| External I/O Ports | 2 x Thunderbolt 4 with USB Type-® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power) 1 x HDMI 2.1; 1 x Stereo headphone/microphone combo jack 1 x RJ-45 |
| Keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard with numeric keypad |
| Pointing Device | Clickpad with multi-touch gesture support, taps enabled as default |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Integrated | Intel Arc Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |

