HP EliteBook 640 14 inch G11 Notebook Pike Silver A37VXET#A2N
SKU
A37VXET#A2N
- 14-inch WUXGA (1920 x 1200) IPS anti-glare display with 400 nits brightness and 100% sRGB color gamut.
- Powered by Intel Core Ultra 7 165H processor, 32 GB DDR5 RAM, and 1 TB PCIe Gen4 NVMe SSD.
- Equipped with a 5 MP IR camera and a spill-resistant, backlit keyboard.
Key Features
The HP EliteBook 640 14-inch G11 Laptop in Pike Silver (A37VXET) is a high-performance laptop designed for professionals. It features a 14-inch WUXGA (1920 x 1200) IPS anti-glare display, an Intel Core Ultra 7 165H processor, 32 GB DDR5 RAM, and a 1 TB PCIe Gen4 NVMe SSD. The device includes a 5 MP IR camera and a spill-resistant, backlit keyboard
| Sku Type | Physical |
|---|---|
| Model Name | HP EliteBook 640 14 inch G11 Notebook Pike Silver (A37VXET#A2N) |
| Product Category | Notebook |
| Product Type | simple |
| Standard Memory | 1TB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Pike Silver |
| display size | 14" |
| Display Type | IPS |
| Audio | Dual stereo speakers with discrete amplifiers |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Ecolabels | TCO Certified |
| Power Source | 65 W USB Type-C adapter |
| Power Supply Required | Yes |
| Wireless Network Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Processor Count | 16 |
| Usage | Office |
| Warranty Type | 1 Year Limited Warranty |
| Width | 31.86 cm |
| Depth | 22.44 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Product Dimension | 31.86 x 22.43 x 1.7 cm |
| SSD Capacity | 1TB |
| Flash Cache | 24MB |
| Memory Slots | 2 x DDR5 SO-DIMM slots |
| RAM Memory | 32GB |
| What Is In The Box | HP EliteBook 640 14-inch G11 Notebook PC Power Adapter User Guide and Warranty Documentation |
| Security Management | Fingerprint sensor |
| Country of Manufacture | China |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Model | Core Ultra 7 165H |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.4GHz |
| External I/O Ports | 2 x Thunderbolt 4 with USB Type-® 40Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4) 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power) 1 x HDMI 2.1; 1 x Stereo headphone/microphone combo jack 1 x RJ-45 |
| Keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard |
| Pointing Device | Clickpad with multi-touch gesture support, taps enabled as default |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Integrated | Intel Arc Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |

