HP ProBook 460 16 inch G11 Notebook Pike Silver (A23A5EA#A2N)
SKU
A23A5EA#A2N
- 16" WUXGA (1920 x 1200) IPS anti-glare display with 300 nits brightness.
- Powered by Intel® Core™ Ultra 5 125U processor, 16 GB DDR5 RAM, and 256 GB PCIe® NVMe™ SSD.
- Equipped with Intel® Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth® 5.3 for fast and reliable wireless connectivity.
Key Features
The HP ProBook 460 16-inch G11 Notebook in Pike Silver combines commercial-grade performance with durability. Equipped with the latest Intel® Core™ Ultra 5 processor, 16 GB DDR5 RAM, and a 512 GB PCIe® NVMe™ SSD, it ensures efficient multitasking and storage. The 16" WUXGA (1920 x 1200) IPS anti-glare display offers clear visuals, while Intel® Wi-Fi 6E and Bluetooth® 5.3 provide reliable connectivity.
| Sku Type | Physical |
|---|---|
| Model Name | HP ProBook 460 16 inch G11 Notebook Pike Silver (A23A5EA#A2N) |
| Product Category | Notebook |
| Product Type | simple |
| Standard Memory | 512GB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Pike Silver |
| display size | 16" |
| Display Type | IPS |
| Audio | Dual stereo speakers with discrete amplifiers |
| Audio Features | Audio by Poly Studio |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Power Source | 65 W USB Type-C adapter |
| Power Supply Required | Yes |
| Total USB 3.0 Ports | 4 |
| Wireless Network Technology | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card |
| Processor Count | 12 |
| Usage | Office |
| Warranty Type | 1 Year Limited Warranty |
| Width | 35.94 cm |
| Depth | 25.11 cm |
| Height | 1.7 cm |
| Product Dimension | 35.94 x 25.11 x 1.7 cm |
| SSD Capacity | 512GB |
| Flash Cache | 12MB |
| Memory Slots | 2 SODIMM |
| RAM Memory | 16GB |
| Optical Storage Device | No |
| What Is In The Box | HP ProBook 460 16-inch G11 Notebook AC adapter (65W) Power cord Quick Start Guide Warranty information |
| Security Management | Fingerprint sensor |
| Country of Manufacture | China |
| Operating System | FreeDOS |
| CPU Model | Core Ultra 5 125U |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.3GHz |
| External I/O Ports | 2 x USB Type-C 20Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge) 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power) 1 x HDMI 2.1 1 x stereo headphone/microphone combo jack 1 x RJ-45 |
| Keyboard | HP Premium Keyboard – spill-resistant, backlit keyboard with numeric keypad |
| Pointing Device | Touchpad |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Integrated | Intel Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |
| Network Interface | 1 x RJ-45 |

