HP Z4 G5 Tower Workstation Desktop Black (5E8Q6EA#A2N)
SKU
5E8Q6EA#A2N
- High-performance workstation with powerful specs
- Large memory capacity (16GB RAM)
- Comes with 1TB storage, ideal for data-heavy tasks
Key Features
The HP Z4 G5 Tower Workstation offers a high-performance computing solution for professionals with advanced requirements.
| Sku Type | Physical |
|---|---|
| Model Name | HP Z4 G5 Tower Workstation Desktop Black (5E8Q6EA#A2N) |
| Product Category | Desktop |
| Product Type | simple |
| Standard Memory | 1TB |
| Color | Black |
| Audio Features | Realtek ALC3205-CG |
| Power Source | 1125 W internal power supply, up to 90% efficiency, active PFC |
| Power Supply Required | Yes |
| Total USB 3.0 Ports | 9 |
| Processor Count | 8 |
| Product Design | Tower |
| Warranty Type | 1 year |
| Product Dimension | 16.89 x 44.45 x 38.61 cm |
| Flash Cache | 22.5MB |
| Memory Slots | 8 DIMM |
| RAM Memory | 16GB |
| Chipset | Intel W790 |
| Optical Storage Device | No |
| What Is In The Box | Workstation, Keyboard, Mouse, Power Cable |
| Country of Manufacture | China |
| CPU Model | Intel Xeon W3-2435 |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 3.1GHz |
| Expansion Slots | 1 PCIe 5 x16 2 PCIe 4 x16 2 PCIe 4 x4 |
| Keyboard | HP USB 320K Keyboard |
| Pointing Device | HP 320M Wired Mouse |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Interface | Dedicated |
| Graphics Processor Manufacturer | NVIDIA |
| Network Interface | RJ-45 port |

