HP14 em0014 R7-7730U/16/1SS/W11/SIL
SKU
A9FT4EA#ABV
- Reliable Performance: Powered by Intel Core processors for smooth multitasking.
- Compact Design: Lightweight Natural Silver finish.
- Everyday Essentials: 14-inch display, ample storage, and essential connectivity.
Key Features
The HP 14-em0014ne Notebook in Natural Silver is a reliable companion for daily tasks. Powered by Intel Core processors, it features a 14-inch display, ample storage, and essential connectivity. Its lightweight, compact design ensures easy portability for work or study.
| Sku Type | Physical |
|---|---|
| Model Name | HP 14-em0014ne Notebook Natural Silver (A9FT4EA#ABV) |
| Model Year | 2024 |
| Product Category | Notebook |
| Product Type | simple |
| Standard Memory | 1TB |
| Are batteries required? | Yes |
| Average Standby Battery Life | 10.15 hours |
| Color | Natural silver |
| display size | 14" |
| Display Type | IPS |
| Audio | Dual speakers |
| Audio Features | Dual array digital microphones |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Power Source | 45 W Smart AC Power Adapter |
| Power Supply Required | Yes |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Wireless Network Technology | Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth 5.3 wireless card (supporting gigabit data rate) Modern Standby (Connected) |
| Processor Count | 8 |
| Product Design | Compact Design: Lightweight Natural Silver finish. |
| Usage | Business |
| Warranty Type | 1 Year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. |
| Width | 32.37 cm |
| Depth | 21.5 cm |
| Height | 1.79 cm |
| Package Dimensions | 48.3 x 30.5 x 6.9 cm |
| Product Dimension | 32.37 x 21.5 x 1.79 cm |
| SSD Capacity | 1TB |
| Flash Cache | 16MB |
| RAM Memory | 16GB |
| Optical Storage Device | No |
| Pre-installed Software | Windows 11 Home |
| Software Included | McAfee Online Protection 30-day trial; 1-month Adobe free trial offer ExpressVPN (30 day free trial); LastPass Premium (30 day free trial) 1 month trial for new Microsoft 365 customers |
| Number of Boxes | 1 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Model | Ryzen 7 7730U |
| CPU Model Manufacturer | AMD |
| CPU Speed | 2GHz |
| External I/O Ports | 1 x USB Type-C 5Gbps signaling rate (supports data transfer only and does not support charging or external monitors) 2 x USB Type-A 5Gbps signaling rate 1 x AC smart pin 1 x HDMI 1.4b 1 x headphone/microphone combo |
| Keyboard | Full-size, backlit, soft grey keyboard |
| Pointing Device | HP Imagepad |
| Graphics Card Dedicated | AMD Radeon Graphics |
| Graphics Card Interface | Dedicated |
| Graphics Processor Manufacturer | AMD |

