Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 Notebook Black (21MA001PGR)
SKU
21MA001PGR
- Long-lasting battery for extended use
- Ergonomic ThinkPad keyboard for comfortable typing
- Sleek and professional black chassis
Key Features
The Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 features a 16-inch WUXGA display, 16GB RAM, and 512GB SSD. It offers robust performance with the latest Intel processors, multiple connectivity options, and enhanced security features in a sleek black design, ideal for professionals.
| Sku Type | Physical |
|---|---|
| Model Name | Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 Notebook Black (21MA001PGR) |
| Model Year | 2024 |
| Product Type | simple |
| Standard Memory | 512GB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Black |
| display size | 16" |
| Display Type | IPS |
| Audio | Stereo speakers |
| Audio Features | High Definition (HD) Audio, Senary SN6141 codec |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Ecolabels | ErP Lot 6 ErP Lot 26 RoHS compliant TCO Certified 9.0 |
| Power Source | 65W USB-C (3-pin) |
| Power Supply Required | Yes |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi 6E |
| Processor Count | 16 |
| Warranty Type | 1 Year Warranty |
| Width | 35.61 |
| Depth | 24.77 |
| Height | 1.98 |
| Product Dimension | 35.61 x 24.77 x 1.98 cm |
| Flash Cache | 24MB |
| Memory Slots | 2 x DDR5 SO-DIMM slots |
| RAM Memory | 16GB |
| Special Features | MIL-STD-810H military test passed |
| Security Management | Discrete TPM 2.0 Enabled Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm IR camera for Windows Hello (facial recognition) Camera privacy shutter |
| CPU Model | Core Ultra 7 155H |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.4GHz |
| Expansion Slots | 1 x M.2 2242 PCIe 4.0 x4 slot , 1 x M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slot |
| External I/O Ports | 1 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1 x USB-A (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), Always On 1 x USB-C (USB 20Gbps / USB 3.2 Gen 2 x 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort 1.4 1 x USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort 2.1 1 x HD |
| Keyboard | Backlit, English |
| Pointing Device | Touchpad |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Integrated | Intel Arc Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |

