Lenovo ThinkPad L14 Gen 4 Notebook Thunder Black (21H1007SGR+ANC)
SKU
21H1007SGR+ANC
- Powered by a 13th Gen Intel Core i7-1355U processor for efficient multitasking and performance
- Equipped with 16GB RAM and a 1TB SSD for fast boot times and ample storage.
- Features a 14" Full HD IPS display and integrated Intel Iris Xe Graphics.
Key Features
The Lenovo ThinkPad L14 (model 21H1007SGR) is a business-oriented laptop designed for professionals seeking reliability and performance. It comes with Windows 11 Pro and includes ThinkShield security features and MIL-STD-810H military-grade testing for durability.
| Sku Type | Non Physical |
|---|---|
| Model Year | 2024 |
| Product Category | Notebooks |
| Product Type | simple |
| Processor Model | 1355U |
| Standard Memory | 1TB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Thunder Black |
| display size | 14" |
| Display Type | IPS |
| Audio Features | Non-vPro models: High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Ecolabels | ENERGY STAR® 8.0 EPEAT™ Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified 9.0 |
| Power Source | Yes |
| Power Supply Required | 65W USB-C® (3-pin) |
| Total USB 3.0 Ports | 3 |
| Wireless Network Technology | Intel® Wi-Fi® 6 AX201, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| Processor Count | 10 |
| Width | 32.54 cm |
| Depth | 21.7 cm |
| Height | 1.98 cm |
| Product Dimension | 32.54 cm x 21.7 cm x 1.98 cm |
| SSD Capacity | 1TB |
| RAM Memory | 16GB |
| Country of Manufacture | China |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Model | Intel Core i7 |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.2 GHz |
| External I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On) 1x USB-C® 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4) 1x Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort™ 1.4) 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60H |
| Keyboard | Backlit, Arabic |
| Pointing Device | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Integrated | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |

