Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH10 Notebook Luna Grey (83K10084AX)
SKU
83K10084AX
- Its 15.3" WUXGA IPS display offers sharp visuals, and the anti-glare feature enhances viewing comfort.
- Running on Windows 11 Home, it supports modern applications and multitasking.
- Additional features include Wi-Fi 6 connectivity, a variety of USB ports, and a 50Wh battery, making it a reliable choice for users seeking a balance between performance and portability.
Key Features
The Lenovo IdeaPad Slim 3 15IRH10 combines performance and portability. It features an Intel Core i5-13420H processor with 8 cores
| Sku Type | Non Physical |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Product Category | Notebook |
| Product Type | simple |
| Processor Model | 13620H |
| Standard Memory | 512GB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Luna Grey |
| display size | 15.3" |
| Display Type | IPS |
| Audio Features | High Definition (HD) Audio |
| Ecolabels | ENERGY STAR® 8.0 EPEAT™ Silver Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant |
| Power Source | Yes |
| Power Supply Required | 65W Round Tip (3-pin) |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2 |
| Processor Count | 10 |
| Width | 34.34 cm |
| Depth | 23.95 cm |
| Height | 1.79 cm |
| Product Dimension | 34.34 cm x 23.95 cm x 1.79 cm |
| SSD Capacity | 512GB |
| RAM Memory | 8GB |
| Country of Manufacture | China |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Model | Intel Core i7 |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.8 GHz |
| External I/O Ports | 2x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.2 1x HDMI® 1.4 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x SD card reader 1x Power connector |
| Keyboard | Backlit, Arabic |
| Pointing Device | Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 69 x 104 mm (2.72 x 4.09 inches) |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Integrated | Intel UHD Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |

