Lenovo LOQ 15IRX9 Notebook Luna Grey (83DV007WAD)
SKU
83DV007WAD
- 60Wh Battery: Integrated for extended gaming sessions.
- 16GB DDR5 RAM: Dual-channel, upgradeable to 32GB.
- 60Wh Battery: Integrated for extended gaming sessions.
Key Features
The Lenovo LOQ 15IRX9 is a high-end gaming laptop with an Intel Core Core i7-13650HX and NVIDIA GeForce RTX 4060. It features a 15.6" FHD 144Hz display, 16GB RAM, 512GB SSD, and advanced cooling, all in a sleek Luna Grey design.
| Sku Type | Physical |
|---|---|
| Model Name | Lenovo LOQ 15IRX9 Notebook Luna Grey (83DV007WAD) |
| Model Year | 2023 |
| Product Type | simple |
| Standard Memory | 512GB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Luna Grey |
| display size | 15.6" |
| Display Type | IPS |
| Audio | Stereo speakers |
| Audio Features | Stereo speakers |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Ecolabels | ErP Lot 3 RoHS compliant |
| Power Source | 230W Slim Tip (3-pin) |
| Power Supply Required | Yes |
| Total USB 3.0 Ports | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi 6 |
| Processor Count | 14 |
| Warranty Type | 2 Years Warranty |
| Width | 35.99 |
| Depth | 25.87 |
| Height | 2.39 |
| Product Dimension | 35.99 x 25.87 x 2.39 cm |
| Flash Cache | 24MB |
| Memory Slots | 2 x DDR5 SO-DIMM slots |
| RAM Memory | 16GB |
| Special Features | AI Chip: LA1 |
| Security Management | Firmware TPM 2.0 Enabled E-shutter |
| CPU Model | Core i7-13650HX |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.9GHz |
| Expansion Slots | 2 x M.2 2280 PCIe 4.0 x4 slots |
| External I/O Ports | 3 x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1 x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with Lenovo PD 140W and DisplayPort 1.4 1 x HDMI 2.1, up to 8K/60Hz 1 x Headphone/microphone combo jack (3.5mm) 1 x Ethernet (RJ-45) 1 x Power connector |
| Keyboard | White Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 |
| Graphics Card Interface | Dedicated |
| Graphics Processor Manufacturer | NVIDIA |

