Lenovo ThinkPad T16 Gen 3 Notebook Black (21MN00DEGQ)
SKU
21MN00DEGQ
- Powered by Intel Core Ultra 7 155H processor with 16 cores and 22 threads, reaching up to 4.8 GHz turbo speed.
- Equipped with 32GB DDR5-5600 RAM and 1TB PCIe 4.0 NVMe SSD for seamless multitasking and ample storage.
- Features a 16" WUXGA (1920x1200) OLED display with 400 nits brightness and 100% sRGB color gamut for vibrant visuals.
Key Features
The Lenovo ThinkPad T16 Gen 3 (21MN00DEGQ) combines performance and portability with its Intel Core Ultra 7 processor, 32GB RAM, and 1TB SSD. Its 16" WUXGA display and robust features make it ideal for professionals.
| Sku Type | Non Physical |
|---|---|
| Model Year | 2025 |
| Product Category | Notebook |
| Product Type | simple |
| Processor Model | 155H |
| Standard Memory | 1TB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Black |
| display size | 16" |
| Display Type | OLED |
| Audio Features | High Definition (HD) Audio |
| Ecolabels | ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified 10.0 |
| Power Source | Built-in battery, USB-C Power Adapter |
| Power Supply Required | 65W USB-C (3-pin) |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Wireless Network Technology | Intel® Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| Processor Count | 16 |
| Width | 35.97 cm |
| Depth | 25.08 cm |
| Height | 1.96 cm |
| Product Dimension | 35.97 cm x 25.08 cm x 1.96 cm |
| SSD Capacity | 1TB |
| Flash Cache | 24MB |
| Memory Slots | 2 x DDR5 SO-DIMM slot |
| RAM Memory | 32GB |
| Security Management | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Country of Manufacture | China |
| Operating System | FreeDOS |
| CPU Model | Core Ultra 7 155H |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.4GHz |
| External I/O Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2x USB-C (Thunderbolt™ 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1 1x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x Ethernet (RJ-45) |
| Keyboard | Backlit, English (EU) |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Integrated | Intel Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |

