Lenovo ThinkBook 14 2-in-1 G4 Notebook Luna Grey (21MX0011AX+ANC)
SKU
21MX0011AX+ANC
- Powered by Intel Core Ultra 7-155U processor with 12 cores and up to 4.8 GHz turbo speed, ensuring efficient performance.
- Equipped with 16GB DDR5 RAM and 512GB SSD, providing smooth multitasking and ample storage space.
- Features a 14" WUXGA (1920 x 1200) IPS touchscreen with anti-fingerprint coating and Corning Gorilla Glass for vibrant visuals and durability.
Key Features
The Lenovo ThinkBook 14 2-in-1 (21MX0011AX+ANC) combines performance and versatility with its Intel Core Ultra 7 processor, 16GB RAM, and 512GB SSD.
| Sku Type | Non Physical |
|---|---|
| Model Year | 2024 |
| Product Category | Notebook |
| Product Type | simple |
| Processor Model | 155U |
| Sensors | Fingerprint Reader Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Standard Memory | 512GB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Luna Grey |
| display size | 14" |
| Display Type | IPS |
| Audio Features | High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec |
| Ecolabels | ENERGY STAR® 8.0 EPEAT™ Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified 9.0 |
| Power Source | Built-in battery, USB-C Power Adapter |
| Power Supply Required | 65W USB-C (3-pin) |
| Total USB 3.0 Ports | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| Included Components | Lenovo Wireless Stereo Headset |
| Processor Count | 12 |
| Width | 31.3 cm |
| Depth | 22.4 cm |
| Height | 1.85 cm |
| Product Dimension | 31.3 cm x 22.4 cm x 1.85 cm |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Flash Cache | 12MB |
| Memory Slots | 2 x DDR5 SO-DIMM slot |
| Memory Storage Capacity | 512 GB SSD |
| RAM Memory | 16GB |
| Optical Storage Device | None |
| Pre-installed Software | Windows 11 Pro, Office Trial |
| Security Management | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Country of Manufacture | China |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Model | Core Ultra 7 155U |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.2GHz |
| External I/O Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 1x USB-C (Thunderbolt™ 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 1x HDMI 2.1, up |
| Keyboard | Backlit, English/Arabic |
| Pointing Device | Buttonless glass-like Mylar surface multi-touch touchpad |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Integrated | Intel Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |

