Lenovo ThinkBook 16 G7 Notebook Arctic Grey (21MS003LGQ)
SKU
21MS003LGQ
- Equipped with Intel Core™ Ultra 5 125U processor (12 cores, up to 4.3GHz) and 16GB DDR5 RAM for efficient multitasking.
- 16" WUXGA (1920x1200) IPS anti-glare screen with 300 nits brightness and 45% NTSC color gamut for clear visuals.
- Features a 512GB PCIe® 4.0x4 NVMe® SSD, providing fast data access and ample space for files and applications.
Key Features
The Lenovo ThinkBook 16 G7 Notebook (21MS003LGQ) combines robust performance with a sleek design, making it ideal for professionals. Powered by an Intel® Core™ Ultra 5 125U processor and 16GB DDR5 RAM, it ensures smooth multitasking.
| Sku Type | Non Physical |
|---|---|
| Model Year | 2024 |
| Product Category | Notebook |
| Product Type | simple |
| Processor Model | 125U |
| Sensors | Fingerprint Reader Touch Style |
| Standard Memory | 512GB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Arctic grey |
| display size | 16" |
| Display Type | IPS |
| Audio Features | Dolby Audio |
| Ecolabels | ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified 9.0 |
| Power Source | Built-in battery, USB-C Power Adapter |
| Power Supply Required | 65W USB-C (3-pin) |
| Total USB 3.0 Ports | 3 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 + BT5.3 |
| Included Components | Lenovo 15.6" Laptop Casual Toploader |
| Processor Count | 12 |
| Width | 35.6 cm |
| Depth | 25.35 cm |
| Height | 1.75 cm |
| Product Dimension | 35.6 cm x 25.35 cm x 1.75 cm |
| SSD Capacity | 512 GB |
| Flash Cache | 12MB |
| Memory Slots | 2 x DDR5 SO-DIMM slots |
| RAM Memory | 16GB |
| Optical Storage Device | None |
| Security Management | Firmware TPM 2.0 Enabled |
| Country of Manufacture | China |
| Operating System | FreeDOS |
| CPU Model | Core Ultra 5 125U |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.3GHz |
| Expansion Slots | SD card reader |
| External I/O Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 1x USB-C (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 1.4 1x USB-C (Thunderbolt™ 4 / USB4 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1 1x HDMI 2.1, up |
| Keyboard | Backlit, English (EU) |
| Pointing Device | Buttonless Mylar surface multi-touch touchpad |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Integrated | Intel Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |

