ThinkPad E14 Notebook (21JK009VAD)
SKU
21JK009VAD
- ThinkPad durability and reliability
- Enhanced security features like TPM 2.0
- Lightweight and portable design
Key Features
The Lenovo ThinkPad E14 Notebook (21JK009VAD) features an AMD Ryzen™ processor with Radeon™ graphics, providing robust performance for professional tasks. It includes a 14-inch Full HD display, renowned ThinkPad durability and reliability, enhanced security features such as TPM 2.0, and a lightweight, portable design ideal for business users needing both power and mobility.
| Sku Type | Physical |
|---|---|
| Model Name | Lenovo ThinkPad E14 Notebook (21JK009VAD) |
| Product Type | simple |
| Standard Memory | 512GB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Black |
| display size | 14" |
| Display Type | IPS |
| Audio | Stereo speakers |
| Audio Features | Stereo speakers |
| Power Supply Required | Yes |
| Total USB 2.0 Ports | 1 |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Processor Count | 10 |
| Usage | Home and Office |
| Warranty Type | 1 Year Limited Warranty |
| Width | 31.3 |
| Depth | 21.93 |
| Height | 1.79 |
| Product Dimension | 31.3 x 21.93 x 1.79 cm |
| SSD Capacity | 512GB |
| Flash Cache | 12MB |
| Memory Slots | 1 |
| RAM Memory | 8GB |
| Country of Manufacture | China |
| Operating System | DOS |
| CPU Model | Core i7-1355U |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 3.7GHz |
| Keyboard | Arabic and English Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| Graphics Card Memory | 2GB |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce MX550 2GB GDDR6 |
| Graphics Card Interface | Dedicated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |

