MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG Gaming Notebook Star Blue (9S7-14K211-079)
SKU
9S7-14K211-079
- Sleek and lightweight with a stealthy aesthetic
- Advanced cooling system for optimal performance
- AI Studio for enhanced productivity and creative workflows
Key Features
The MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG features an Intel Core Core i7-13700H, NVIDIA GeForce RTX 4060, 14-inch QHD+ 120Hz display, 16GB DDR5 RAM, 1TB NVMe SSD, advanced cooling, high-fidelity audio, USB-C, USB-A, HDMI, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, and Windows 11 Pro.
| Sku Type | Physical |
|---|---|
| Model Name | MSI Stealth 14 AI Studio A1VFG Gaming Notebook Star Blue (9S7-14K211-079) |
| Model Year | 2023 |
| Product Type | simple |
| Standard Memory | 1TB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Star Blue |
| display size | 14" |
| Display Type | IPS |
| Audio | Stereo speakers |
| Audio Features | Stereo speakers |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Power Source | 240W AC power adapter |
| Power Supply Required | Yes |
| Total USB 3.0 Ports | 1 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi 7 |
| Processor Count | 16 |
| Warranty Type | 2 Years Warranty |
| Width | 31.56 |
| Depth | 24.63 |
| Height | 2.18 |
| Product Dimension | 31.56 x 24.63 x 2.18 cm |
| Flash Cache | 24MB |
| RAM Memory | 16GB |
| Security Management | Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.0 Webcam Shutter Kensington Lock |
| CPU Model | Core Ultra 7155H |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.4GHz |
| Expansion Slots | 1 x M.2 SSD slot |
| External I/O Ports | 1 x Type-C (USB 3.2 Gen 2 / DP) 1 x Type-C (USB / DP / Thunderbolt 4) with PD charging 1 x Type-A USB 3.2 Gen 1 1 x HDMI 2.1 (8K 60Hz / 4K 120Hz) |
| Keyboard | Per-Key RGB Gaming Keyboard By Steelseries |
| Pointing Device | Touchpad |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 4060 8GB GDDR6 |
| Graphics Card Interface | Dedicated |
| Graphics Processor Manufacturer | NVIDIA |

