ThinkPad T14 Gen 4 Notebook (21HD003RGR)
SKU
21HD003RGR
- Integrated Intel Iris Xe Graphics Functions as UHD Graphics
- High Definition (HD) Audio, Realtek ALC3287 codec
- Camera 5.0MP + IR Discrete with Privacy Shutter
Key Features
The Lenovo ThinkPad T14 Gen 4 notebook with Intel Core i5-1335U processor offers Thunderbolt connectivity and comes in a sleek black design. It features a 512GB storage capacity, providing ample space for data and applications, ideal for professionals seeking a blend of performance and reliability.
| Sku Type | Physical |
|---|---|
| Model Name | Lenovo ThinkPad T14 Gen 4 Notebook (21HD003RGR) |
| Model Year | 2023 |
| Product Type | simple |
| Standard Memory | 512GB |
| Are batteries required? | Yes |
| Color | Thunder Black |
| display size | 14" |
| Display Type | IPS |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio |
| Audio Features | Realtek ALC3287 codec |
| Ecolabels | ENERGY STAR 8.0 EPEAT Gold Registered ErP Lot 6/26 RoHS compliant TCO Certified 9.0 |
| Power Source | 65W USB-C power adapter |
| Power Supply Required | Yes |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi‑Fi 6E (802.11ax) + BT 5.3 |
| Processor Count | 10 |
| Product Design | Carbon Fiber Hybrid (Top), PPS (Bottom) material |
| Usage | Home and Office |
| Warranty Type | 3 Year Limited Warranty |
| Width | 31.77 |
| Depth | 22.69 |
| Height | 1.79 |
| Product Dimension | 31.77 x 22.69 x 1.79 cm |
| SSD Capacity | 512GB |
| Flash Cache | 12MB |
| Memory Slots | 1 x DDR5 SO-DIMM |
| RAM Memory | 16GB |
| Optical Storage Device | No |
| Security Management | Discrete TPM 2.0 Enabled, Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button, Kensington Nano Security Slot, 2.5 x 6 mm |
| Country of Manufacture | China |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| CPU Model | Core i7-1355U |
| CPU Model Manufacturer | Intel |
| CPU Speed | 1.3GHz |
| Expansion Slots | 1 x M.2 2280 PCIe 4.0x4 slot |
| External I/O Ports | 1 x USB 3.2 Gen 1 1 x USB 3.2 Gen 1 (Always On) 2 x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4) 1 x HDMI 2.1, up to 4K/60Hz 1 x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1 x Ethernet (RJ-45) |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Pointing Device | Touchpad |
| Graphics Card Memory | N/A |
| Graphics Card Dedicated | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Card Integrated | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Graphics Processor Manufacturer | Intel |

